Terenówka – a co to takiego?

Czy każdy pojazd 4x4 możemy określać mianem samochodu terenowego? Czy na pewno każdy z nich poradziłby sobie w trudnych warunkach terenowych? Które auta stworzone są do off-roadu, a które do rekreacji? W styczniowym numerze Magazynu OFF-ROAD PL 4X4 znajdziemy odpowiedź na pytanie: co jest czym i dlaczego?

Kiedyś sprawa była prosta. 30 lat temu mianem samochodu terenowego określano sporych rozmiarów auto zaopatrzone w napęd na obie osie, które użytkowane może być nawet przez wojsko. Dziś pojęcie auta terenowego mocno się zagmatwało. Co więcej, producenci stosują różne rozwiązania konstrukcyjne w obrębie jednego modelu i wymyślają własne nazewnictwo, aby jeszcze bardziej utrudnić jednoznaczną klasyfikację.

Czym więc jeździsz właścicielu pojazdu 4x4? Przedkładasz funkcję ponad formą, a może liczy się dla ciebie możliwość pokonywania każdego rodzaju drogi, ale tylko drogi? Pierwszy w tym roku Magazyn OFF-ROAD PL 4X4 zawiera obszerny artykuł, w którym Michał Pierewicz w sposób jasny i przejrzysty przedstawia podział samochodów 4x4. Koniec z uogólnianiem!

Autor, biorąc pod uwagę tzn. dzielność terenową, czyli zdolność pojazdu do pokonania przeszkód terenowych ocenianą na podstawie zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, parametrów geometrycznych i eksploatacyjnych, dokonał podziału na samochody: terenowe użytkowe, SUV-y, Pick-upy oraz Crossovery, podkreślając i opisując także ich wewnętrzne podziały.

Mamy więc samochody terenowe prosto z fabryki i te, które dopiero stanowią solidną bazę do terenowego tuningu. Spotkamy się także z samochodami, którymi możemy przemierzać leśne bezdroża oraz z tymi, które z asfaltu zjeżdżać nie powinny. Autor tłumaczy także, dlaczego nazwa SUV budzi spore kontrowersje i czemu crossoverowe krzyżówki są świetnym chwytem marketingowym cieszącym się coraz większą popularnością.

Unimog, Jeep Wrangler, Mitsubishi Pajero, Mitsubishi L200, Audi Q5. Wszystkie mają wspólny mianownik, ale ich zadania i możliwości bywają czasami skrajnie różne. Chcesz wiedzieć więcej? Sięgnij po nowy numer Magazynu OFF-ROAD PL 4x4. To jedyny w Polsce miesięcznik w pełni poświęcony pojazdom 4x4, który opiera się na autorskich tekstach osób od lat związanych z tematyką samochodów terenowych.

Informacja prasowa Kraków, 07.01.2009 r. Wydawnictwo OFF-ROAD PL